Mnozí z našinců prý navzdory věčnému upozorňování a varování nemají nejen dostatečné, ale dokonce vůbec žádné finanční rezervy. Žijí od výplaty k výplatě, a pokud by se snad mělo něco nepředpokládaného stát, bylo by zle.
Prý každý pátý z nás nemá žádnou finanční rezervu a měl by problémy s řešením nějaké nenadálé situace. A je ještě daleko více těch, kdo nemají našetřeno tolik, kolik by podle nich samotných našetřeno mít měli.
Osm a půl procenta našinců prý má našetřeno nanejvýš dvacet tisíc korun, šest a půl procenta do padesáti tisíc a o něco málo více lidí do sta tisíc a skoro jednačtyřicet procent přes sto tisíc.
A ti hodně početní ostatní, jak již zaznělo, nemají nic. Navzdory tomu, že skoro všichni uznávají, že by finanční rezervu mít měli. Protože jeden nikdy neví, kdy přijde o práci nebo dlouhodobě onemocní, kdy se v domácnosti něco porouchá.
Čtyři z pěti našinců by prý v případě problémů zvládli překlenout zlé časy s částkou kolem osmdesáti tisíc. Které ale většinou – jak zaznělo – nemají.
Nejhůř jsou na tom, co se finančních rezerv týká, mladí lidé a ženy, u žen je dokonce více než polovina bez rezervní koruny v kapse. A mladí mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety mají maximálně dvacet tisíc a jejich starší spoluobčané do čtyřiatřiceti let na tom nejsou o moc lépe.
V normální společnosti by to vůbec nikoho nemuselo zajímat. Mohli bychom si jednoduše říci, že je každý svého štěstí strůjcem, a když se tito nechtějí nebo nedokážou více přičinit nebo uskromnit, ať si žijí s tím neustále nad nimi visícím Damoklovým mečem. Je přece demokracie a mají na to plné právo. Právo na úspěch a také právo na jeho pravý opak.
Jenže jak se u nás každý den ujišťujeme, v normální společnosti v tomto ohledu nežijeme. A proto ta výše zmíněná data poněkud straší. Protože jestli se z těch nezaopatřených dostane do potíží úzká skupinka, je to jejich problém. Ale bude-li jich mít problémy hodně – a v případě ekonomických těžkostí státu jich hodně bude – přispěje to bezpochyby k volebním úspěchům levicových populistů. Kteří ty „chudáky“ budou zachraňovat na úkor těch, kdo se přičinili a mohou být prozatím zdánlivě v klidu.
Jak už jsme to v posledních letech zažili. Vzpomínáte, že?
Natisknou se pak další peníze, přidá se těm „potřebným“. A prostřednictvím daní a inflace budou za blázny nakonec ti, kdo si našetřili.
Smutné, ale je to tak.