O výhodách švestkové marmelády


Kdo by neznal švestkovou marmeládu neboli povidla. V naší zemi to patří ke klasice a jen málokterá hospodyňka či strávník se s tímto pokrmem nesetkali. Máte-li k dispozici ověřený zdroj, je to velmi výživná a zdravá pochoutka, která stále patří do našeho jídelníčku.

zralé švestky

Dlouho vydrží – marmelády ze švestek si lidé vyráběli již před mnoha a mnoha lety, v podstatě tam, kde švestky rostly na zahradách a v sadech, marmeláda nechyběla v domácích zásobách, zejména na zimu. Byl to zdroj vitamínu C a dalších výživových prvků, dobře dostupný i bez nutnosti dovážet z daleka nějaké jiné ovoce.

švestkový koláč

Bez konzervantů – obrovskou výhodou švestek je zachování původních vlastností i bez konzervačních látek. Můžete tak doma bez problémů dlouhou dobu přechovávat sušené švestky, aniž by byly jakkoli znehodnocené bílým rafinovaným cukrem, jak je tomu např. u sušené papáji nebo ananasu. Totéž platí i o kvalitních švestkových marmeládách, bez konzervačních látek se obejdou a je to dáno hlavně vysokým obsahem přirozených sacharidů.

Je chutná – chuť švestek je nezaměnitelná s žádným jiným ovocem, a kdybychom je neznali, byli bychom ochuzeni o mnoho úžasných dobrot, s nimiž se denně potkáváme na trhu v obchodech s potravinami. Jen si představte na stole před sebou povidlové taštičky, švestkovou omáčku, palačinky, lívance nebo švestkové „čatní“. Internetem koluje spousta receptů, jak švestkovou marmeládu smysluplně a hlavně chutně využít.

Buchty – ať už si z marmelády ze švestek připravíte cokoli, neměly by mezi nimi chybět svatební koláče a buchty z kynutého těsta. Je to staročeská tradiční pochoutka, a i když to není zrovna ideální racionální pokrm, patří k nejchutnějším v naší kuchyni. Ostatně, pokud nahradíte bílou mouku moukou celozrnnou, zvýšíte tím mnohonásobně výživovou hodnotu tohoto pokrmu a nemusíte si jej z jídelníčku odpírat.