Velká část populace je stále bez proudu


Severní Amerika a Evropa se staly první dva kontinenty, které během devatenáctého a dvacátého století získali plný přístup k proudu. Československo ho dosáhlo v roce 1955, přičemž v roce 1918 svítilo jen 32 procent Čech a 2 procenta Slovenska.
elektrické vedení
Od roku 2010 se rozvoj energetiky značně zrychlil. Díky tomu nyní stoupá počet obyvatel s přístupem k elektřině o zhruba 118 milionů za rok. V roce 2016 poté poprvé v historii klesl počet lidí bez proudu pod jednu miliardu, a to na 940 milionů. Jaké země jsou na tom v současné době nejhůře? Jedná se zejména o africké země ležící jižně od Sahary. Na prvních třech místech je:

  • Čad,
  • Malawi a
  • Niger.

žárovka na dřevě

Rozvoj probíhá, ale pomalu

V posledních měsících vyšla studie Mezinárodní agentury pro energii. Podle ní je postup elektrifikace sice skvělý, nicméně ne tak rychlý, jak očekávali. Plán byl takový, že maximálně do roku 2030 budou moci každý večer doma svítit lidé na celém světě. Tento plán ale s největší pravděpodobností nevyjde. Pokrok by musel skutečně hodně zrychlit, což se nejspíš nestane.

To ale neznamená nic špatného. Díky rychlé elektrifikaci od roku přibylo již více jak čtyřicet zemí, které díky tomu můžou neomezeně svítit a fungovat v domácnosti stejně jako my. Největšími úspěchy se staly zejména země skutečně lidnaté, a to Čína, Argentina, Egypt, Thajsko, Brazílie, Mexiko a Vietnam. Nyní se organizace zaměřuje především na Indii, tedy další lidnatou zemi.

Budoucnost v dohledu

Podle Mezinárodní agentury pro energii (EIA) bude v roce 2030 bez svícení zhruba 674 milionů lidí z celého světa. Měli bychom si uvědomit, že máme velké štěstí na místo, kde žijeme. Dnešních vymožeností bychom si mohli například v Africe jen zdát. Elektrická energie, tekoucí voda, funkční odpady a přístup na internet nejsou samozřejmostí, za jaké je máme. Často si je ani neuvědomujeme, i když bychom měli.